افزایش امنیت سایت

افزایش امنیت سایت

با توسعه وب سایت خود و معروف شدن آن امکان اینکه امنیت سایت شما به خطر بیفتد نیز بالا میرود ابزار یوآی خدمات امنیتی سایت وردپرسی شمارا تامین میکند.

اهمیت افزایش امنیت سایت

امنیت سایت یکی از مهم ترین موارد برای ادامه فعالیت، اعتبار و ثبات یک سایت هست. متاسفانه در بسیاری از سایت های طراحی شده این مشکل وجود دارد که امنیت پایه نیز برای سایت در نظر گرفته نمیشود و مدیران سایت هم به این موضوع اهمیتی نمیدهند. امنیت سایت بخشی بسیار گسترده است و راه‌های زیادی برای هک یک سایت وجود دارد و اگر ما با وجود آگاهی از خطرات برای افزایش امنیت سایت اقدام نکنیم امکان دارد با کوچک ترین تهدید امنیت سایت به خطر افتاده و به ما آسیب جبران نشدنی وارد شود.

اهمیت امنیت سایت

انتخاب یک هاست امن برای سایت

در انتخاب هاست سعی کنید تا حد امکان حساس باشید چون شما با انتخاب یک هاست انگار برای سایت خود یک بنیه محکم ساخته اید و امتیاز های زیادی مثل بالا رفتن سرعت سایت، پایین آمدن درصد قطعی سایت و به خصوص امنیت سایت به شما کمک زیادی میکنه.

یک هاست خوب با استفاده از سیستم های امنیتی شامل آنتی ویروس ، آنتی اسپم ، آنتی شل ، فایروال سخت افزاری و نرم افزاری و کانفیگ حرفه ای و اصولی سرور نقش اساسی در برخورد با حملات را ایفا می کند.

استفاده از نسخه معتبر و اصلی سیستم عامل و نرم افزارها

این موضوع کاملا روشن و قابل درک است که ما اگر از نسخه اصلی سیستم عامل و نرم افزارها استفاده کنیم امنیت بیشتری داریم، در سیستم عامل و نرم افزارهای دست کاری شده هسته آنها را تغییر میدهند این تغیرات میتواند برای سوءاستفاده، جاسوسی، تخریب و… باشد و امکان دارد این تغیرات اطلاعات ما را به خطر بیاندازد. متاسفانه در این حالت تشخیص و جلو گیری سخت میشود و باید سعی کرد تا حد امکان از محصولات کرک شده استفاده نکنیم.

استفاده از نسخه معتبر و اصلی سیستم عامل و نرم افزارها

استفاده از اینترنت امن

اصلی ترین راه ارتباطی بین یک سایت و کاربر غالبا اینترنت هست و برای ارسال هر درخواست از سمت کاربر و دریافت پاسخ از سمت سایت اینترنت نقش بیار پررنگی دارد.

این بحث پیش می‌آید که من از اینترنتی استفاده میکنم که بقیه استفاده میکنند پس چگونه هک میشوم؟ امکان دارد هنگام ورود شما به سایت در مسیر درخواست شما شنودی کار گذاری شده باشد و اطلاعات شما به راحتی به سرقت برود و اگر اطلاعات به سرقت رفته برای مدیریت یک سایت باشد در اینجاست که یک فاجعه رخ میدهد و امنیت سایت به خطر میفتد.

شما باید تا حد امکان از مودم ها و اینترنت های عمومی که کنترل امنیتی قوی روی آنها ندارید و اقدامات امنیتی روی آنها اعمال نشده استفاده نکنید و برای مودم خود محدودیت های دسترسی و امنیتی را نیز فعال کنید.

استفاده از اینترنت امن

استفاده از آنتی ویروس و فایروال

یک وبمستر باید در هنگام کار از آنتی ویروس و فایروال قدرتمند ، بروز ، معتبر و اصل استفاده کند زیرا اگر ویروس یا کدی در سیستم از هر طریق تزریق شود امکان دارد اطلاعات به سرقت برود و مشکلات امنیتی زیاده بوجود بیاید. محصولات امنیتی زیادی در این خصوص عرضه شده که به دو مورد از آنها که توسط شرکت های eset و kaspersky عرضه شده اشاره کرد.

استفاده از آنتی ویروس و فایروال

دریافت قالب و افزونه از منابع معتبر

متاسفانه امنیت بسیاری از سایت ها به خاطر عدم رعایت این مورد است و قالب و افزونه های خود را از منابع نامعتبر دریافت میکنند، ساختار فایل های قالب و افزونه به راحتی قابل تغیر است و میتوان به راحتی داخل آنها کدها و بدافزار هارا اضافه کرد.

بعضی از طراحان سایت نیز از همان ابتدای کار طراحی به سراغ الب و افزونه های کرک شده میرند و این موضوع امنیت سایت را به خطر میاندازد بعد از مدتی خود را نشان میدهد و در بیشتر مواقع سایت به کل از کار می افتد.

در مواردی هم آپدیت ها امنیت سایت را پایین می آورند زیرا وقتی آپدیت برای یک قالب یا افزونه در دسترس است امکان دارد که نسخه قبلی از لحاظ امنیت مشکل داشته و در نسخه جدید این مشکل رفع شده پس آپدیت سایت نیز نقش مهمی در امنیت سایت دارد.

استفاده از رمز عبور قدرتمند

استفاده از رمز عبور قوی را در سیاست خیلی از سایت ها دیده‌اید و میدانیم با انتخاب یک رمز قوی میتوانیم دسترسی به اطلاعات خود را سخت و حتی غیر ممکن کنیم، اما متاسفانه بسیاری از ما ترجیح میدهیم رمزی راحت انتخابل کنیم که آنرا فراموش نکنیم و این موضوع به هکر یک امتیاز میدهد.

یک پسورد قدرتمند باید حداقل دارای 8 کاراکتر باشد و در آن تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک،اعداد و کاراکتر استفاده شده باشد با این شرایط کار کمی برای نگداری و یادگیری پسورد سخت میشود که خوشبختانه برای حفظ و نگهداری سیستم هایی مانند bit locker  و بسیستم های مشابه عرضه شده که میتوانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از رمز عبور قدرتمند

سایت های مناسب برای تست امنیت سایت

با مطرح شدن بحث امنیت سایت این سوال پیش می‌آید که آیا سایت ما امنیت کافی را دارد یا خیر ابزار یوآی برای شما چند تا از سایت های مناسب تست امنیت سایت را آماده کرده است.

  1. Geekflare
  2. SUCURI
  3. Qualys
  4. Quttera
  5. Intruder 
  6. UpGuard Web Scan
  7. SiteGuarding
  8. Observatory
سایت های مناسب برای تست امنیت سایت

چند مورد دیگر از اقدامات برای افزایش امنیت سایت

در سایت هایی که با وردپرس طراحی شده دسترسی کاربران معمولی به مدیریت محدود است و نمیتواند اطلاعات را تغیر دهند و مدیر سایت میتواند به کاربر  خواص دسترسی های مختلفی بدهد پس سعی کنید هنگام تعین نوع دسترسی شرایط امنیتی را رعایت کنید.

 با این اقدام شما راه ورود را از هکر مخفی میکنید در وردپرس آدرس ورود به پنل مدیریتی پیش فرض Wp-admin هست و هکر ها نیز اول برای ورود به این مسیر مراجعه میکنند پس تغیر این مسیر میتواند امنیت سایت را افزایش دهد.

با تعیین این محدودیت ها امنیت سایت تا حد بالایی افزایش میابد، شما در سایت خود این قابلیت را در دسترس دارید که با اعمال محدودیت هایی مثل IP از مشاهده مسیر و فایل خاص جلوگیری کنید. در این نوع محدودیت شما به وب سرور دستور میدهید اگر آی پی کاربر غیر از مقدار تعیین شده بود پیغام و خطای مشخصی را به آن نمایش دهد.

ربات های اسپمر با جستجو در سایت و پیدا کردن نقاط ضعف در فرم ها و راه های ورود به سایت که میتوانند آنهارا ب صورت خودکار تکمیل کنند استفاده میکنند و اقدام به حمله میکنند اما میتوان با یک راه حل ساده جلوی حمله را گرفت و امنیت سایت را مقابل اسپمرها بالا برد و آن فعال کردن CAPTCHA برای سایت هست.

 اگر ssl  بر روی سایت شما فعال نباشد اطلاعات ورودی و خروجی به صورت ساده ارسال و دریافت میشنود و با نصب ssl الگوریتم پیچیده ای روی سایت اعمال میشود که از به خطر افتادن امنیت سایت و اطلاعات جلوگیری میشود. استفاده از گواهی امنیتی SSL بر روی سایت است که علاوه بر موارد امنیتی ، تاثیرات بسیار خوبی در نتایج سئو و جلب اعتماد کاربران دارد.

چند مورد دیگر از اقدامات برای افزایش امنیت سایت