رابط کاربری سایت

ویرایش رابط کاربری سایت

اولین و مهم ترین ویژگی یک سایت که کاربر بتواند با آن ارتباط برقرار کند رابط کاربری سایت است، پس ما در سایت خود باید بر روی این مورد بیشتر کار کنیم تا کاربر بتواند با سایت راحت تر ارتباط برقرار کند.

رابط کاربری (UI) چیست؟

در بحث فناوری اطلاعات و طراحی سایت به بخشی که بین کاربر و سیستم ارتباط برقرار میکند رابط کاربری میگویند.

رابط های کاربری میتوانند از متن ها، دستورها، تصاویر و اجزای بصری دیگر تشکیل شده باشند و میتوان با انتخاب عکس‌ها و اجزای بصری مناسب پیغام و مراحل انجام یک کار را در سایت برای کاربر لذت بخش و راحت کنیم که به این نوع رابط کاربری GUI که مخفف عبارت Graphical User Interface است و متداول ترین نوع رابط کاربری هستش.

در طراحی رابط کاربری سایت طراح باید تمرکز خود را بروی پیشبینی اینکه کاربر بیشتر چه کمکی در مراحل و کار با یک سایت خواهد داشت بگذارد و رابط کاربری سایت را جوری طراحی کند مراحل برای کاربر  خسته کننده نباشد ابزار یوآی آماده ارائه خدمات طراحی به شماست.

انتخاب بهترین عناصر رابط کاربری سایت

طراحی و ایجاد یک رابط کاربری خوب در یک سایت کنار  اینکه میتواند حس خوب را در کاربر ایجاد کند میتواند باعث صرفه جویی در  هزینه ها هم شود.

عناصر رابط کاربری به چند  دسته تقسیم میشوند:

ورودی‌ها: 

مانند دکمه‌ها، فیلد‌های متنی، چک‌باکس‌ها، دکمه‌های رادیویی، فیلدها، فرم اطلاعات و …

ناوبرها

مانند اسلاید‌ها، فیلدهای جستجو ، آیکن‌ها، دسته بندی‌ها، برچسب‌ها و …

بخش‌های اطلاعاتی:

شامل جعبه‌های پیام، نوار پیشرفت (Progress bar)، نوتیفیکیشن و …

یک رابط کاربری سایت خوب با قرار گیری مناسب این اجزا کنار هم تشکیل میشود پس انتخاب بجای این موارد در طراحی رابط کاربری مهم است.

انتخاب بهترین عناصر رابط کاربری سایت

نکات مهم در طراحی رابط کاربری سایت

برای انتخاب نوع و طراحی رابط کاربری خوب و مناسب باید طراح شناخت کافی از کاربر مثل اهداف کاربر، مهارت های آن و تمایل آن داشته باشد. با شناخت کاربر و الستفاده از موارد زیر میتوان رابط کاربری مناسبی طراحی کرد.

  1. ساده بودن رابط کاربری: یک رابط کاربری خوب رابطی هست که کنار جامع بودن ساده و کار کردن با آن سخت نباشد و تا جایی که امکان دارد در آن از عناصر کمتر استفاده شود.
  2. هدفمند بودن صفحات: در رابط کاربری آیتم ها و محتوای صفحه بین هم رابطه مهمی دارند و با انتخاب جای مناسب برای آنها میتوان توجه کاربر را به آن بخش جلب کرد.
  3. استفاده صحیح از رنگ ها: جدا از اینکه در یک طراحی رابط کاربری خوب رنگ رسمی سایت باید تعیین شده و در یاددد کاربر بماند ما باید از تضاد های رنگی استفاه کنیم تا بخش ها را از هم متمایز کرده و با میزان رنگ اهمیت آنهارا طبقه بندی کنیم.
  4. تایپوگرافی مناسب در طراحی رابط کاربری: انتخاب یک فونت مناسب برای محتوا در سایت اهمیت بالایی دارد و میتواند شکل سایت را بکلی عوض کند و میتوان با تعیین اندازه مناسب، بولد بودن متون، فاصله خط‌ها از یکدیگر محتوا را برای کاربر خوانا کنیم تا تمرکز کاربر در هنگام مطالعه بیشتر شود.
نکات مهم در طراحی رابط کاربری سایت

طراح رابط کاربری کیست؟

طراح رابط کاربری یا UI Designerبه کسی گفته میشود تعیین میکند اجزای مختلف سایت کجا و چگونه قرار بگیرند، مراحل یک بخش چگونه باشد، نوع نمایش پیام و خطا را انتخاب کند تا تفاوتی بین آنها باشد، و تعیین کند منو ها و دکمه های یک سایت در کل رابط کاربری سایت چگونه باشد تا کاربر بتواند با رابط کاربری سایت ارتباط برقرار کند.

در طراحی رابط کاربری حتما نیاز نیست طراح گرافیست حرفه ای باشد، اما این روز ها به این موضوع نیاز میشود و هرچه طراح رابط کاربری بیشتر با اصول طراحی آشنا باشد خروجی کارهم بهتر میشود.

طراح رابط کاربری کیست؟

اهمیت رابط کاربری سایت

این روزها سایت ها یکی از مهم ترین گزینه ها در افزایش ورودی در هر کسب و کار  هستند و کاربران احتمال دارد زمان زیادی را در یک سایت سپری کنند، پس اگر ما در سایت خود نتوانیم رابط کاربری مناسبی را پیاده سازی کنیم و سایت جذابیت خواصی نداشته باشد این مشکل هست که کاربر در دقایق اول ورود سایت را ترک کند، بنابر این باید کاری کنید سایت کنار جذابیت و زیبایی امکان انجام سریع کار را هم داشته باشد.

اهمیت رابط کاربری سایت

طراحی رابط کاربری مناسب برای تمام دستگاه‌ها

منظور از رابط کاربری مناسب برای تمام دستگاه‌ها همان ریسپانسیو (Responsive) مناسب برای سایت است، یک رابط کاربری سایت خوب باید این ویژگی را داشته باشد که تمام بخش های خود را جدا از دسکتاپ در  دستگاهای مختلف مانند موبایل و تبلیت نیز راضی نگه دارد و جوری نباشد که وقتی کاربری از طریق گوشی موبایل وارد سایت شد نتواند کار خود را انجام دهد و در همان لحظه سایت را ترک کند.

طبق آماری که من چند وقت پیش بر روی ورودی های یک سایت مشهده کردم تعداد  ورودی های موبایل 70% بیشتر ازز دیگر دستگاه ها بود پس اگر رابط کاربری سایت مناسب نباشد ما بیشتر ورودی های سایت را از دست میدهیم.

طراحی رابط کاربری مناسب برای تمام دستگاه‌ها

ویژگی‌های رابط کاربری خوب چیست؟

یک رابط کاربری مناسب و خوب باید طوری طراحی شده باشد که هر  کاربری بتواند با آن بدون مشکل کار کند چه یک بچه 12 ساله چه یک سالمند 60 ساله.

رابط کاربری باید به گونه ای باشد که هر کاربر با هر سطح تحصیلی بدون مشکل با آن کار کند و از عناصر بصری مثل تصاویر و آیکن ها برای رساندن منظور یک متن استفاده شود.

در یک رابط کاربری مناسب نباید کار را برای کاربر بیش از حد پیچیده و سخت کرد.

رابط کاربری سایت به گونه‌ای باشد که وب سایت در هر دسگاهی که باز میشود باز به خوبی نمایش داده شود.

رابط کاربری کنار اینکه جامع هست نباید شلوغ باشد و کاربر  را سردرگم کند. بلکه کنار سادگی زیبا نیز باشد.

رنگ بندی یک رابط کاربری خوب جوری است که چشمان کاربر را اذیت نمیکند و اصول رنگبندی در آن رعایت شده.

ویژگی‌های رابط کاربری خوب چیست؟

چند سایت معروف و پر از طرح های خلاقانه

چند مورد از سایت های مناسب و معروف که میتوان از آنها ایده گرفت و در طراحی از آنها استفاده کرد تا سایتی متفاوت داشت.

  1. dribbble
  2. behance
  3. collectui
  4. templatemonster
  5. pinterest
چند سایت معروف و پر از طرح های خلاقانه